tartuf_bey

 tartüf bey

oyun
iki perde

 (molière’in oyunundan hareketle)

çeviri ve metin düzenleme
şehsuvar aktaş
ayşe selen
çetin sarıkartal

 yöneten ve dramaturg
çetin sarıkartal

 tasarım
çetin sarıkartal

 tasarım uygulama
şehsuvar aktaş
ayşe selen

 kukla tasarım ve uygulama
şehsuvar aktaş

 

oynayanlar
ayşe selen
şehsuvar aktaş
nergis öztürk
serpil göral
eren balkan

 asistan
zehra uzunali

 fotograflar ve görsel iletişim tasarımı
behiç alp aytekin

 Tartüf Bey, Molière’in Tartuffe adlı oyunundan hareketle, 5 oyuncu ve bir kukla için yazılarak üretilmiş bir oyun. Tiyatrotem, Oyun Atölyesi ile ortak yapım olarak gerçekleştirdiği Tartüf Bey’de, dramatik tiyatronun ve kukla gösteriminin unsurlarını, öykü anlatımı tekniği içine yedirerek oyunlaştırıyor. Oyun, Tiyatrotem’in çağdaş ve geleneksel gösterim sanatları tekniklerini dramatik tiyatro ile Türkiye kültürel ortamında kaynaştırma esasına dayanan araştırmacı tiyatro anlayışının yeni bir ürünü. Tartüf Bey, Tiyatrotem’in daha önceki tüm oyunlarının izini sürmekle birlikte, dramaturgi ve anlatım yöntemi bakımından, Shakespeare’in oyunundan hareketle 2006’da üretilmiş olan III. Riçırd Faciası adlı oyunun devamı niteliğinde bir iş olarak görülebilir. Bu kez hareket noktasını klasik bir tragedya değil de klasik bir komedya oluşturuyor. Şehsuvar Aktaş, Ayşe Selen ve Çetin Sarıkartal tarafından Fransızca aslından manzum olarak yeniden çevrilen Tartüf Bey’de, şehvet ve hırs olguları üzerinde odaklanılarak, Molière’in oyununda var olan sınıfsal ve kültürel eleştiri, iktidarın toplumsal cinsiyetle ilişkisini irdeleyecek biçimde dönüştürülüyor. Molière, 17. yüzyılın ikinci yarısında Fransız orta sınıfının yobazlığa prim veren bir tutuculukla soylu özentiliği arasında savruluşunu eleştirirken, şehvet kavramından yararlanıyordu. Tiyatrotem’in yapımında ise, şehvet, bir kumpanyanın seyirci karşısında oynamakta olduğu bir oyun (Molière’in Tartuffe oyunu) bağlamında eksene alınarak, iktidar kavramıyla ilişkilendiriliyor. Böylelikle hırs ve iktidar arzusunun ataerkil bir yapıdan nasıl beslendiği bir tiyatro oyunu çerçevesinde araştırılıyor; erkekliğin temsilinde yaşanan sorundan ötürü aşkın ve cinsel arzunun deneyimlenmesinin, nasıl politikleştiği irdeleniyor.

 Teknik Özellikler

Yaş Grubu: 16 +
Kişi Sayısı: Ekibimiz beş kişiden oluşmaktadır: Şehsuvar Aktaş, Ayşe Selen, Nergis Öztürk, Serpil Göral, Eren Balkan
Oyunun Süresi: Oyunumuz 2 perdedir, ara dahil süresi 2 saattir
Sahne: Asgari sahne boyutları: genişlik: 7 m. derinlik 7 m. yükseklik 3 m. Eğer mümkünse, sahne gerisinin siyah bir perdeyle tümüyle kapanmasını tercih ederiz.
Salon:  En fazla 250 kişilik salon. Salonun tümüyle karartılmış olması gerekmektedir.
Işık: Sahne üzerinden sağlanacak 220 V şehir cereyanı, kullanılan toplam güç 1000W, ışık sistemimizi kendimiz getirmekteyiz.

 Tartüf Bey repertuarda değildir.

This post is also available in: İngilizce