ubu
oyun

tek perde

 (alfred jarry’nin ‘ubu roi’ adlı oyunundan

bir uyarlama)

 çeviri

şehsuvar aktaş – ayşe selen

dramaturgi

çetin sarıkartal

tasvir tasarım

şehsuvar aktaş

oynayanlar

 şehsuvar aktaş-bilge gültürk-ayşe selen

Alem Buysa Kral Übü, absürd tiyatronun öncüsü sayılan ünlü Fransız tiyatrocusu Alfred Jarry’nin (1873-1907) Kral Übü oyunundan uyarlama bir yapım. Fransa’da ilk gösterimi 1896 yılında yapılan, 1898 yılında ise ilk kez kuklalarla oynanan Kral Übü, sahnelendiği ilk dönemden bugüne değin, izleyiciden, skandal ve rezalet hislerinden tutun da “hayranlık uyandıran öncü bir oyun” değerlendirmelerine kadar varan farklı ve zengin tepkiler almış. Tiyatrotem tarafından gölge oyunu, tekerleme ve anlatı geleneklerinin bir birleşimi olarak tasarlanan bu uyarlamada Şehsuvar Aktaş, Bilge Gültürk ve Ayşe Selen, hem gölgeleri oynatıyor hem kendileri oynuyorlar; bir yandan da tekerliyorlar. Çetin Sarıkartal da oyunun dramaturjisini yapıyor. Tiyatrotem ile Istanbul Fransız Kültür Merkezi’nin ortak yapımı olan Alem Buysa Kral Übü, mekan ve zaman aşırı yolculuklara ve yorumlara açık zengin oyun metnine dayanarak yapılan güncel bir çalışma.

Teknik Özellikler

Yaş grubu: 16 +

Kişi Sayısı: Ekibimiz üç kişiden oluşmaktadır. Şehsuvar Aktaş, Bilge Gültürk, Ayşe Selen

Oyunun Süresi: Arasız 65 dakika.

Sahne: Asgari sahne boyutları: genişlik: 6 m. derinlik 5m. yükseklik 3 m. Eğer mümkünse, sahne gerisinin siyah bir perdeyle tümüyle kapanmasını tercih ederiz.

Salon:  En fazla 150 kişilik salon. Salonun tümüyle karartılmış olması gerekmektedir.

Işık: Sahne üzerinden sağlanacak 220 V şehir cereyanı, kullanılan toplam güç 1000 W, ışık sistemimizi kendimiz getirmekteyiz.

Nakliye: Dekorumuz küçük bir kamyonete rahatlıkla sığabilir.

Yükleme boşaltma: 15’er dakika

Dekor kurma süresi: 3 saat

Dekor sökme süresi: 3 saat

Prova Süresi: 2 saat

This post is also available in: İngilizce