lahana_sarma

lahana sarma

gölge-kukla oyunu

bir bölüm

 

yazan

 ayşe selen

tasvir/kukla tasarım

 şehsuvar aktaş

müzik danışmanı

 muammer ketencoğlu

asistan

 bilge gültürk

oynayanlar/oynatanlar

 ayşe selen-şehsuvar aktaş

 

Lahana Sarma, kukla, illüzyon, ortaoyunu, gölge oyunu gibi geleneksel türlerden yola çıkılarak oluşturulmuş bir gösterim. Sahnenin sağında ve solunda birer gölge oyunu perdesi, iki perdenin ortasında ise masa üstü kuklalarının oynatıldığı masa bulunuyor. Gölge oyunu perdelerinde oynatılan tasvirler geleneksel teknikten yola çıkılarak deriden kesilmiş özgün tasvirler; ‘ayna’ dediğimiz beyaz perdeye yansıyan ‘renkli gölgeler’ bunlar. İki perdenin ortasındaki masanın üzerinde oynatılan kuklalar ise beyaz kartondan kesilmişler ve  tasvirler gibi sopaya takılarak hareket ettiriliyorlar.  Bir tür ‘düşsel alan’da devinen üç boyutlu  ‘beyaz kuklalar’ bunlar. Sağdaki perde Herşeyiyer Hanım’ın, soldaki perde ise Boliştah Hanım’ın evi. Ortadaki masa da düşsel bir alan olarak düzenlenmiş. Herşeyiyer Hanım’ın uşağı Tavtati’yle Boliştah Hanım’ın uşağı Dümteka mutfaklarında yemek yapmaktadırlar. Ancak her ikisinin de birer malzemesinin eksik olduğu ortaya çıkar. Muzip ve şakacı bir yaratık olan Yeşil Tüylü Ocak Böceği bu malzemeleri gizlice kaçırmıştır. Uşaklar ‘evleri’nden çıkarak eksik malzemelerin ardına düşerler. İşte bu arayış onları ortadaki ‘düşsel alan’a, Lahana Sarma’ya getirir. Ancak orada Yeşil Tüylü Ocak Böceği’nin kendileri için hazırladığı beklenmedik sürprizlerle karşılaşacaklardır. Öykünün akışı içinde tasvirlerin/kuklaların ‘renkli gölgeler’ olmakla ‘beyaz kuklalar’ olmak arasındaki ikilemleri, oynatıcı-oynatıcı, oynatıcı-kukla, kukla-kukla, kukla-tasvir çatışması ya da çakışması öykünün arka planını oluşturur.

Lahana Sarma fragman: https://vimeo.com/114779028

Teknik Özellikler

Yaş Grubu: 7 +
Kişi Sayısı: Ekibimiz iki kişiden oluşmaktadır: Şehsuvar Aktaş, Ayşe Selen
Oyunun Süresi: Arasız 40 dakika.
Sahne: Asgari sahne boyutları: genişlik: 4 m. derinlik 4 m. yükseklik 3 m. Eğer mümkünse, sahne gerisinin siyah bir perdeyle tümüyle kapanmasını tercih ederiz.
Salon:  En fazla 150 kişilik salon. Salonun tümüyle karartılmış olması gerekmektedir.
Işık: Sahne üzerinden sağlanacak 220 V şehir cereyanı, kullanılan toplam güç 700W, ışık sistemimizi kendimiz getirmekteyiz.
Ses: Sahne üzerinde bizim kumanda edebileceğimiz bir anfi ve ona bağlı iki kolona ve bir CD çalara ihtiyacımız vardır.
Dekor: Yüksekliği en az 75 cm., uzunluğu en az 150 cm olan bir masaya ihtiyacımız var.
Nakliye: Dekorumuz küçük bir kamyonete rahatlıkla sığabilir.
Yükleme boşaltma: 15’er dakika
Dekor kurma süresi: 3 saat

 

This post is also available in: İngilizce