ben bir masal dinledim

kısa anlatı, 6+

(Munro Leaf’ın Ferdinand adlı eserinden hareketle)

çeviri ve metin düzenleme
tiyatrotem
yöneten
Şehsuvar Aktaş
anlatan
Ayşe Selen
sahne tasarımı ve uygulaması
Hilal Polat – Utku Kara
görsel iletişim tasarımı
Behiç Alp Aytekin

fotograf

tiyatrotem özgün çizimlerden oluşan görseller eşliğinde 6 yaş ve üzeri  seyirci için kısa anlatı etkinliği düzenliyor.

Anlatıya kaynaklık eden hikâye Munro Leaf’in Ferdinand adlı yapıtı; yazar bu hikâyede çok yalın bir dille şiddet karşıtı görüşlerini, boğa güreşi yapmak istemeyen küçük bir boğa üzerinden dillendiriyor.
Tiyatrotem Ferdinand hikâyesine anlatı ve tekerleme geleneğimizden gelen “girizgâh” ve “bitiş” bölümleri ekleyerek yeni bir boyut kazandırıyor.
Hikâyenin anlatılmasından sonra, görselde yer alan çizimlerin “boyama afişi” biçiminde tasarlandığı afişlerimizi çocuklara dağıtıyoruz, böylece hem boyama etkinliği oluşturmayı, hem de gösteriden geriye kalıcı bir anı bırakmayı istiyoruz.
Burada amaç seyircinin kitap okuma hevesini arttırmak, dinlemenin güzelliğine ve önemine işaret etmek, kitap okurken canlanan hayal dünyasının zenginleşmesine katkıda bulunmak, yeni kitapların ve yazarların tanınmasına yardımcı olmak. Bir “anlatı tiyatrosu” olarak da değerlendirilen etkinlikte görsel bombardıman ve hız çağında biraz soluklanmayı,  düş gücünün her seyircide ayrı ayrı harekete geçişini birlikte deneyimlemekten doğan hazzı yaşamayı diliyoruz.

Ben Bir Masal Dinledim fragman: https://vimeo.com/124913204
(Fragmanın hazırlanmasındaki değerli katkıları için Serkan ve Volkan Özarslan’a, Olgu Baran Kubilay’a, Baha Orhun Ulusu’ya ve Selim Ünel’e teşekkür ederiz.)

 

Etkinliğin süresi: Anlatı: 15 dakika  + afiş boyama

Maximum seyirci sayısı: 20 seyirci (gerektiğinde aynı gün içersinde 2-3 seans yapılabilir)

İletişim: Ayşe Selen 0533. 241 49 69 / tiyatrotem@gmail.com